خانه / وبگردی / کسب درآمد از کنج خانه
کارآفرین به چه کسی گفته میشود

کسب درآمد از کنج خانه


چند سالی می شود که دائماً در رادیو، تلویزیون، مطبوعات، اخبار و … کلمه کارآفرینی را می شنویم. چند سالی هست که می شنویم همه به دنبال این هستند به کسانی که کار را ایجاد می کنند یعنی کارآفرینان کمک کنند؛ اما تا به حال چند بار تصمیم به این گرفتیم که جستجو کنیم که این کلمه، در اصل یعنی چه؟ کارآفرین چه کسی است؟ کارآفرینی در خانه و خانواده یعنی چه؟

 کارآفرین یک فردی است مانند سایر افراد جامعه؛ تنها تفاوت او با سایرین در این است که او توانسته است با باور کردن توانمندی ها و استعدادهای درونی خودش و مقداری ریسک پذیری ایده خود را به یک محصول یا خدمت قابل ارائه، تبدیل کند. مهم ترین ویژگی های اخلاقی کارآفرینان این است که آنان افرادی آینده نگر، با هدف مصمم، با انگیزه، با تمرکز و ریسک پذیر هستند. این ویژگی ها یعنی اینکه برای کارآفرینان در زندگی، هیچ راه بن بستی وجود ندارد. چون آنها برای رسیدن به هدف ها و خواسته های خود از هیچ تلاشی، خسته نمی شوند.

بحث مقاله ما در خصوص مفهوم کارآفرینی در خانواده یا به عبارت بهتر«خانواده کارآفرین» است. و می خواهیم بدانیم نقش خانواده کارآفرین، در ایجاد نسلی موفق و ثروت آفرین چیست؟

خانواده، اولین نهاد اجتماعی هر فردی است. فرزندان در محیط خانواده رشد می کنند و پرورش می یابند و مسائل مختلف آموزش می بینند. آنها در سال های ابتدایی زندگی شان به شدت تقلید کننده هستند و تأثیرات رفتار پدر و مادر و سایر اعضای خانواده و همچنین عوامل محیطی بر روی رفتار آنها، کاملاً مشهود است. آنها الگوی شخصیتی خود را پدر و مادرشان می بینند و به رفتار آنها، دائماً ئگاه می کنند. بالطبع اگر پدر و مادر افرادی تلاشگر و مۆثر در کار و تولید باشند تأثیرات بسیار مثبتی را در ایجاد یک شخصیت کاری در فرزندشان می گذراند.

بهتر این است که با این واقعیت رو به رو شویم که کشور ما برای ادامه حرکت در مسیر پیشرفت و توسعه به خانواده هایی نیاز دارد که در تربیت نسلی کارآفرین موفق باشند

این تصور، بسیار غلط است که پدر و مادرها تصور می کنند، فرزندانشان برای اینکه افراد موفقی در جامعه شوند حتماً باید به دانشگاه رفته و آموزش های تکمیلی را بگذرانند. بهتر این است که با این واقعیت رو به رو شویم که کشور ما برای ادامه حرکت در مسیر پیشرفت و توسعه به خانواده هایی نیاز دارد که در تربیت نسلی کارآفرین موفق باشند خانواده های کارآفرین، خانواده هایی هستند که به استعدادها و توانمندی های فرزندان خود، ایمان دارند و به نبوغ و خلاقیت و احترم می گذارند. خانواده هایی که به فرزندان خود آموزش می دهند با یادگیری یک مهارت و حرفه نیز می تواند، فرد مفیدی برای خود و جامعه باشد. خانواده هایی که تنها راه موفقیت فرزندانشان را در دانشگاه ها و مۆسسات آموزشی نمی بینند. خانواده هایی که نگاه معتدل و منطقی به کار دارند و معتقدند که در هر کاری ابتدا باید به علاقه و استعداد فرزند خود توجه کنند. او را هدایت کنند در انتخاب مسیر موفق نه اینکه او را مجبور به انجام کاری بکنند.

این تصور غلط در بین بسیاری از ما به خصوص پدر و مادرها شکل گرفته است که برای اینکه به ما بگویند، شاغل، حتماً باید بیرون از خانه رفت و در یک محیط اداری یا دولتی یا خصوصی کار کرد. در صورتی که با تغییر نگاه ما به کار، حیاط خانه، گوشه اتاق و انباری خانه می تواند یک کارگاه کوچک برای کار کردن و تولید و کسب درآمد باشد. مادران نسل قبل ما ، کارآفرینانی توانمند بودند.آنها مانند بانوان امروزی صبح از خانه خارج نمی شدندو  فرزندانشان را به مهد کودک نمی سپردند اما با هنرهایی چون خیاطی ، کمک زیادی به اقتصاد خانواه می کردند.برای موفقیت و اشتغال حتما نباید خانه را از حضور خود خالی کنید.

پیداست با تغییر فرهنگ نگاه خانواده های ایرانی به کار در تربیت نسلی کارآفرین و با مهارت و سرشار از استعدادهای ناب در زمینه های گوناگون، شاهد پیشرفت روزافزون ایران اسلامی باشیم.

امین شاکری

بخش خانواده ایرانی تبیان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

چهار + 11 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

bigtheme