خانه / آخرین سوالات کابران / نامزدم درخواست مهریه و نفقه کرده. چکار کنم؟
اجرا گذاشتن مهریه و نفقه

نامزدم درخواست مهریه و نفقه کرده. چکار کنم؟

سلام.من ۳٫۵  سال نامزد کردم.خانمم ۵ سال از من کوچکتره -من مهندس عمران هستم(فوق لیسانس) و قبلا کار میکردم اما بعدا رفتم سربازی والان ۲ ماه تموم شدم و  ۱ ماه پیش عروسیم بود  اما قبل عروسی یعنی ۴۰ روز قبل با خانومم شدیدا دعوام شد-سر مسائل خرید لوازم خانه.هی میگفت یخچال ساید و فلان وسایل-اما وقتی من میگفتم مثلا جهازیه چی میخری -کدوم مبل یا تلوزیون ناراحت میشد و این بحث بزرگ شد تا چند روز قبل عروسی شدیدا دعوا کردیم اون به من فحش و من  به اون و من متاسفانه یک سیلی بهش زدم و اوضاع بهم ریخت-بعد خانواده اون فهمید و خانواده من- همه چی رو کنسل کردیم چون هرکس خود رو حق دونست-البته ریشه این دعوا فقط این وسایل و مراسم عروسی نبود-ما ۳ ساله نامزدیم و اکثر اوقات حرفمون میشد-سر مسائل مختلف- سر خانواده ها-سر شغل من که دوره- سر اینکه نمیذاشت شرکت داداشم کار کنم چون کار فامیلی میگه دوست ندارم-سر تفاوت فکری -چون خاننم نقاش حرفه ای هست و دیپلم ومن رشته ام فنی-یک سال پیش مادرم فوت کرد و اونجا هم سر یه چیزایی حرفمون شد  و خانمم من رو ۶ ماه تو اون غم تنها گذاشت-خونواده اش هم هیچ حالی از من نپرسیدن -پدرم عمل کردیم نیومدن عیادت- البته اول حرفمون که شد من دیگه غمگین و افسرده بودم بهش گفته بودم برو دیگه از من جدا شو دیگه طاقت بی عقلی هات -بی درکی هات رو ندارم-اما یه هفته بعد پشیمون شدم و باز  اس ام اس زدم و هرچه کردم  جواب نداد و ۶ ماه نبود و من تنها موندم و بعد ۶ ماه  عید ۹۴ زنگ زد اومد  حرف زدیم و یه تفاهم سطحی و باز هی حرفمون میشد که رسید به ۴ ماه قبل و مراسم عروسی که اینجور شد- حالا ۱ ماهه از بهم خوردن عروسیم میگذره و همینجوری بدون ارتباط موندیم- خانوادم میگن میترسیم ادامه بدی بدبخت شی- دوستام میگن ادامه بده حیفه زندگیت-البته من به پاکی خانمم اعتماد کامل دارم و  علاقه هم دارم-اما میدونم علاقه کافی نیست چون ما همش دعوا کردیم-اون فقط خودش و حق میدونست و بهمین خاطر من هم قبول نمیکردم و  به مشکل میخوردیم-این ۳ سال و با قهر و آشتی اومدیم اینجا  رسیدیم-ضمنا خانمم قبلا یک بار نامزد کرده با پسر خاله اش و ۲ ماه طلاق گرفتن و میگفت من پاپیش گذاشتم چون از اول هم دوسش نداشتم- و اینکه خانمم به شدت به خانوادش وابسته اس-کار اشتباه اونها رو اصلا قبول نمیکنه حتی انتقاد ساده ازشون اما خانوادش هم اصلا فهمیده و با تجربه نیستن درسته آدمای بدی نیستن اما کارهاشون عاقلانه نیست و همش طرفداری دخترشون رو میکنن-خانواده من برعکس اصلا مداخله منفی ندارن-من پدرم ۸۰ سالشه و مادر اون از خواهر ای من هم کوچکتره-یعنی اونا خانواده جون و بی تجربه ما خانواده قدیمی و اهل رفت و امد و ایل وطایفه اما اونا اصلا اهل رفت و امد نیستن و همین مسئله هم باعث بسیاری دعواهام شده-البته من هم زود عصبانی میشم اما خداییش فقط همین بدی ر دارم به جاش مهربون و با گذشتم-اما اون خودخواه و لجبازه و فقط خود و خانوادشو حق میدون

اونروز از دادگاه خبر رسید که هم نفقه شکایت کرده هم مهریه- دادگاه نفقه یکشنبه ۱۸ بهمن هست- میخواستم بدونم چیکار کنم؟ نفقه تعلق میگیره نامزد بوده و باکره هست؟ چقدره ؟ آیا از اول تعلق میگیره؟ من چی بگم که محکوم نشم؟ آیا کیفری به من تو این شرایط میخوره؟ بازداشت اینا؟چیکار کنم؟

سوال۲- مهریه ۵ اسفند جلسه شه؟ مهریه نصف استطاعه نوشتیم یعنی از ۶۰۰ تا نصفش رو –و نامزد هم هستیم- چقدر بهش تعلق میگیره؟ چجوریه مراحلش؟ من قسطی چقدر باید بدم؟ هر چند ما یکبار؟ چون نه ماشین دارم نه خونه نه شغل ثابت- لطف تا فردا شنبه جواب بدید –یکشنبه جلسه دادگاهه.

۲ دیدگاه

 1. Avatar
  کارشناس ازدواج و خانواده

  سلام

  در سوال قبلیتان نکاتی را خدمت شما عرض کردم که دوباره ملاحظه نمایید.
  قطعا عروسی کردن با این شرایط به صلاح نیست؛ چون صرف عروسی مشکلی را حل نمی کند و فقط کار را سخت تر می کند. با توجه به همین مطالبی که گفتید به نظرم خیلی از مشکلات شما به خاطر این بوده که نه شما و نه همسرتان نمی دانید که چطور باید با همسر خود رفتار کنید که اگر زودتر به فکر می افتاتید و قبل از اینکه کار به اینجا بکشد برای حل مشکلاتتان با مراجعه مستمر به مشاور پیگر می شدید، شاید خیلی از مشکلات به راحتی حل می شد. البته بخشی از آن هم به محدودیت های دوران نامزدی و عقد بر می گردد که باعث سوء تفاهمت و ناسازگاری های زیادی می شود که باید مدیریت می کردید ولی نکردید.
  با این حال در شرایط فعلی به نظر من بهترین کار این است که در اولین فرصت با همسر خود صحبت کنید. فرقی نمی کند که قبل یا بعد از دادگاه باشد. ابتدا نظر او را جویا شوید ببینید تصمیمش چیست و بعد هم علت آن تصمیم را از او بپرسید. اگر تصمیم به جدایی داشت به او بگویید جدا شدن نیاز به شاخه و شانه کشیدن ندارد و اگر همین الان شما بگویی که جدا شویم من قبول می کنم. اگر هم بنا داشته باشی که دادگاه مشکل را حل کند باز هم من حرفی ندارم؛ چون من با شکایت عدم تمکین می توانم دوباره ازدواج کنم و …؛ اما نمی خواهم عمرمان را سر این مسائل تلف کنیم و زندگی را برای خودمان جهنم کنیم. من یک پیشنهاد دارم که می توانی در موردش فکر کنی. به او بگویید که اشتباه هر دوی ما این بوده که زودتر از این به فکر حل مشکلات نیفتادیم و تکلیف خودمان را مشخص نکردیم. من به شما علاقه داشتم و هنوز هم دارم؛ اما یک سری اختلافات رفتاری مانع این می شود که ما بتوانیم در کنار هم خوش باشم. پیشنهاد من این است که یک بار دیگر خودمان را مورد بررسی قرار دهیم و انگار تازه می خواهیم با هم ازدواج کنیم. اما این بار این کار را زیر نظر مشاور انجام می دهیم. مشاور با در نظر گرفتن شرایط ما خواهد گفت که آیا مشکلات ما ریشه و غیر قابل حل است یا اینکه می شود این مشکلات را حل کرد. اگر از نوع اول بود که از هم جدا می شویم؛ چون در این صورت این دعووا ها هر روزه خواهد بود. اما اگر از نوع دوم بود به خودمان فرصتی می دهیم که آنها را حل کنیم و … . اگر توانستیم ادامه می دهیم و اگر نه که هیچ.
  به نظرم با این پیشنهاد شروع خوبی برای حل مشکلات به شکل مسالمت آمیز خواهد بود. بعد هم که حضورا به یک مشاور کارکشته مراجعه می کنید و در مورد تک تک مشکلات با او صحبت می کنید و انشاء الله که حل خواهد شد.

  در مورد مسائل حقوقی هم بهتره با یه وکیل صحبت کنید. اما اون چیزی که من اطلاع دارم اینه که با شرایطی که شما دارید احتمالا محکوم به پرداخت نصف مهریه می شید و ظاهرا هم برای شما قسط بندی می کنن. در مورد نفقه هم از لحاظ فقهی اختلافه که بعضی ها می گن در صورت عدم تمکین به زن تعلق نمی گیره و بعضی ها می گن می گیره. ولی ظاهرا از لحاظ حقوقی نفقه هم به ایشون تعلق می گیره و اون رو هم باید پرداخت کنید. با این حال باید از حقوق دان سوال کند. منتها راهی که شما دارید این است که بعد از اینکه مهریه قسط بندی شد شما می تونید شکایت عدم تمکین کنید و اگه این ثابت بشه، به شما اجازه ازدواج مجدد می دن. اون موقع، هم طرف راحت تر به مصالحه راضی میشه و می تونید روی مقدار خاصی از مهریه توافق کنین و جدا بشین و هم اینکه اگر نخواست، می تونید مجدد ازدواج کنید. در هر صورت اون موقع ایشون باید دنبال شما بدود تا بتواند جدا شود و دوباره ازدواج کند!

  پیروز و سربلند

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

15 + 3 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

bigtheme